Kekemelik Problemine 15 Günde Son! Mu ?

Kekemelik Nedir

Kekemelik, son zamanlarda çok sık karşılaştığımız bir dil ve konuşma bozukluğudur. Konuşma sırasında duraklamalar, tekrarlar ve takılmalarla konuşma akıcılığının bozulduğu bir konuşma problemidir. Kekemelik problemi yaşayan bir kişinin dil ve konuşma terapisi alması elzemdir.

Kekemelik ve temelleri hakkında daha fazla bilgi için diğer kekemelik makalelerimize göz atabilirsiniz.

Kekemeliğe 15 Günde Son!

Son zamanlarda sürekli olarak tabelalarda, ilanlarda, afişlerde, dergilerde, sosyal medyada ve internet sitelerinde bu ilanlarla karşılaşıyoruz. Hatta bu ilanlar beyaz eşya satarmışcasına garanti (!) bile veriyor. İnsanoğlunun sabırsızlığından ve her şeyin hemen olmasını istemesi içgüdüsünden yararlanan bu kurumlar, kuruluşlar ya da şahıslar bu reklamlarla hızlı çözüm arayan vakaları hedef almakta.

Bu yazımızda hızlı çözüm arayan vakalara bir umutmuş gibi görünen, yalnız sonu hüsrana dönüşen süreçlerden bahsetmek istedik. Problemin ne olduğu ve hangi süreçleri geçirdiğini anlarsak neden 15 günde çözülemeyeceğini de anlamış oluruz. Bunun için kekemelik hakkındaki bilgilerimizi genişletelim istiyorum.

Kekemeliğe 13 günde son! Aldatmacası.. Hem de “Yazılım Hizmetleri”..

Kekemeliğin Belirtileri

Kekemelik konuşma problemi şu özelliklerde konuşmayı içerir:

  • Hece- ses uzatma (v-v-v-ver),
  • Kısa kelime tekrarı (al-al-al),
  • Ses uzatma(ssssabah),
  • Durma – bloklamalar (okk-ula ge-geldim).
Kekemelik belirtileri

Bu konuşma problemine ikincil davranışlar da eşlik edebilir. Bakışları kaçırma, dudakları büzme, çenenin itilmesi- atması- silkinmesi, başı öne- yana ve arakaya itme, gövdeyi döndürme, eğilme, doğal olmayan el, parmak hareketleri, parmak şaklatma, doğal olmayan kol ve ayak hareketleri gibi…

Kekemeliğin Sebepleri

Kekemelik altında çeşitli nedenlerin yattığı, girdileri çok çeşitli olan bir problemdir. Sürekli konuşmaları kesen ve müdahale eden aile fertleri, çok eleştirilmek, yakın çevrede kekeleyen birilerinin olması, çocuklukta yaşanan travmatik korkulardır. Köpek kovalamasından sonra takılarak konuşmaya başlama, aşı korkusu, kâbuslarla uyanma, bir yakının kaybı, taşınma gibi olaylar akıcılığın kalıcı olarak bozulmasına neden olabilir.

Kekemeliği Arttıran Faktörler

Telefon görüşmeleri, telsize cevap verme, önemli bir şey söylerken zaman yetersizliğinden konuşmada acele ettiğinde, önemli bir şahıs ile konuşurken, sözlü sınavlarda, geniş bir dinleyici kitlesine konuşurken gibi normalde her insanda stres oluşturabilecek durumları yaşarken takılmaların artması görülür.

Türkiye de Kekemelik İstatistikleri

Kekemeliğin Tedavisi

Tedavide önce bireyin psikolojik durumu ele alınır. Her bireyin yaşadığı etkiler çeşitli olduğu için belli başlı uygulamalar dahi bireyin yaşına, ne kadar süredir kekemelik problemi yaşadığına sosyal çevresine, mesleğine, tetikleyici nedenlerinin çeşitliliğine göre değişikliğe uğramaktadır.

Kekemeliğin Tedavi Süresi

Kekemeliğin uzun soluklu ve düzenli takip gerektiren bir problem olduğunu da bilmemiz gerekmektedir. Bir birey 7 yaşında köpek kovalaması travmasının ardından 22 yaşına kadar bu problemle yaşadı ise bu duruma 15 günde çare bulabilmek sadece sihirli değneğin var olduğunu düşünenlerin düşeceği bir hata olurdu.

Ve bu iddialara vaktinizi, nakdinizi harcamak size büyük bir kayıp olarak dönecektir.

Probleminizin ileri düzeyde olması durumunda sağlık raporu alarak rehberlik araştırma merkezi tarafından sağlanan RAM raporu ile ücretsiz bir şekilde tedavi alabilmektesiniz.